Egy hónappal a KIX című magyar film bemutatója után, december 16-án jelent meg a KIXTAPE, a film zenéiből készített hangkollázs a Blue Sun Records gondozásában, amelyet az Undersync Publishing felkérésére készített a kiadó két alapítója, Hanussen és Kozmo D. A mixtape digitálisan és kazettán kerül kiadásra és december 18-án élőben is meghallgathatja a közönség a Gólyában tartott bemutatóeseményen. 

Mikulán Dávid és Révész Bálint dokumentumfilmje, a KIX egy budapesti kisfiú felnövésének 12 évébe enged számunkra betekintést, amelynek során a randalírozó kölyökből, Sanyiból felnőttkorára közellenség lesz. A KIX kortárs magyar látlelet a leszakadó és magára hagyott városi szegénységről. A film ritkán látott közelségből mutatja be a fiú és családja mindennapjait. A film számos neves díjat nyert, többek között a Legjobb fiatal alkotó díját és a Regionális filmek versenyének fődíját a ZagrebDoxon, a Fipresci-díjat a wiesbadeni GoEast fesztiválon, illetve a legjobb dokumentumfilmnek járó elismerést a kolozsvári TIFF-en és a CAMDEN IFF-en. A magyar mozikban 2024. november 21-én került bemutatásra. 

A KIX eredeti zenéjét Kalotás Csaba szerezte, akinek nevéhez több mint 60 nagy- és kisjátékfilm – többek között a Valami Madarak és az Egy nő fogságban –, animációs film és sorozat zenéje, valamint több mint 300 reklámzene köthető. 20 éves kora óta szerez zenét filmekhez, munkáját több nemzetközi díjjal is elismerték. Hazánk egyik legkeresettebb filmzeneszerzője, zenéi egyedi megközelítéséről, hangvételéről ismertek. A filmzene december 10-én jelent meg, és meghallgatható minden streaming platformon.

A film soundtrackje műfajokon, évszázadokon és hangulatokon átívelő gyűjtemény. Az előadók között számos prominens név megjelenik a magyar zenei életből. Ghosty, Pogány Induló, Nemazalány, LILG és Gyuris, akik az elmúlt években a fiatalok legkedveltebb zenei előadói közé emelkedtek az autotune-ban gazdag trap/hip-hop produkcióikkal, összesen öt számot vonultatnak fel a filmben. Emellett megjelenik az elektronikus zenei underground népszerű alakja, az alternatív hangolási technikáiról híres Gosheven: két számmal debüt albumáról, a Leaperről (amelyet a The Wire magazin 2017 top 50 lemeze közé válogatott), és egy számmal második albumáról, a 2018-ban megjelent Bivaqról. A soundtrack talán legfelkavaróbb darabja Es (Sami Sänpäkkilä) második albumáról származik. A zene központi eszköze egy bolhapiacról darabonként 10 dollárért vásárolt három lemezjátszó, melyeken kívül a művész kizárólag effekteket használt éteri ambient-drone zenék megírásához. Mindemellett helyet kapott Leo Délibes szerzeménye is, a Flower Duet, a 1883-as Lakmé című operából. 

A december 16-án megjelent, a Blue Sun kiadó által készített KIXTAPE egy 48 perces mix formájában a film zenéjét, dialógusait és hangulatát is felhasználva épít önálló narratívát, egyedi módon mesélve újra a film történetét. A május óta független koncept kiadóként is működő Blue Sun listening eseményeiről és havonta megjelenő, kifejezetten nem tánczenéket felvonultató mixeiről lett ismert. Kiadványaikon és közreműködőként olyan előadókkal dolgoztak együtt, mint Zahár Fanni és a Sauropoda. A dj mixek készítésében is jeleskedő kiadó alapítói különös érzékenységgel közelítették meg a feladatot, szakítva a hagyományos mix készítés módszereivel és hagyományaival, végig szem előtt tartva a szoros együttműködést a film alkotóival és zeneszerzőjével. A kiadó a mix összeállításakor teret és lehetőséget szeretett volna adni a filmzenéknek, hogy megmutathassák azokat a mélységeiket, amiket filmnézés közben nem feltétlen van lehetősége a nézőnek meghallani. Ezért a zenékből lényegében újraépítették a történetet, szabadon nyúlva az időrendiséghez is.

Elkértük az alkotóktól a KIXTAPE pontos tracklist-jét (a KIXTAPE készítése közben rendelkezésre álló számcímek alapján, amelyek az eredeti score kiadványban részben átnevezésre kerültek): 

0:19 cs.kalotas | k6 School
1:01 Gosheven I Cried In My Mask
4:31 cs.kalotas | k6 Screamer
7:38 cs.kalotas | k6 Fire
10:54 cs.kalotas | k6 Outro
15:13 Gosheven Well Tuned Dreams
19:34 cs.kalotas | k6 Playground
20:49 Gosheven Memory Failure
23:10 cs.kalotas | k6 Trial
24:22 cs.kalotas | k6 Summer
24:41 cs.kalotas | k6 Kids
26:55 cs.kalotas | k6 Intro
31:20 cs.kalotas | k6 Consequences
35:15 cs.kalotas | k6 Renovation
36:33 Es She Puts Out The Fire In Her Heart With Her Tears

A KIX és KIXTAPE kettős érdekessége, legalábbis a cikk egyik szerzője szerint, hogy előbbi szinte vidám, utóbbi kevésbé. A KIXTAPE, mivel tatalmaz a filmből idézeteket, egyben spoiler is, és aki ismeri a sztorit, teljesen megérti majd a KIXTAPE hangulatát. A közel egy órás mix egy alapvetően ambient, búgós, ködös, szőnyegszerű kollázs, ami mint egy esszenciája a történet és általános (itthoni) szociális állapotok katasztrófájának. Ehhez képest a KIX, ami bár egy sokszorosan súlyos sztori, alapvetően egy pozitív, életigenlő, családi összetartást, sok szeretetet és következetességet közvetítő coming-of-age mozi, ami nagyban köszönhető a főszereplő Sanyi kisugárzásának is, ami egyben a film egyik legnagyobb erőssége.

Sync közvetítés 

A KIXTAPE megszületésének egy további körülménye, hogy az Undersync Publishing új budapesti sync ügynökség közvetítésével jött létre. Az Undersync célja a niche hangzásvilágok és a mainstreamtől eltérő zenék közvetítése filmekhez és egyéb mozgóképes alkotásokhoz és termékekhez, saját zenei katalógusából, illetve kérésre egyéni zeneszerzés útján. Az ügynökség széleskörű zenei katalógusára, sokszínű szakértő kurátorok tapasztalatára, és professzionális jogosítási szaktudásra támaszkodik, valamint helyi, regionális és nemzetközi kiadók és zenei producerek kiterjedt hálózatával rendelkezik. 

A “sync” (vagy zenei szinkronizációs) folyamat mozgóképhez (tipikusan filmhez vagy játékhoz) rendel hangot, és talán meglepő módon (tekintve a hangosfilm műfaj érettségét és tradícióját) egy viszonylag fejletlen zeneipari gyakorlatnak számít. A fő kihívást az jelenti, hogy a film- és játékipar (de idesorolhatjuk akár a színházat is) nagyjából függetlenül működik a zenei színterek működésétől és fejlődésétől, aminek az a következménye, hogy a mozgóképhez felhasznált zenék kiválasztása, komponálása és jogosítása jelenleg egy lassú és hatékonytalan folyamat. Az Undersync projekt egyik célja egyfajta képviseletet biztosítani a magyar és regionális kísérleti és független zenei projektek számára (főleg kiadóknak és producereknek), akik jelenleg tipikusan csak élőzenei környezetben tudják értékesíteni a termékeiket. Ez azért sem tekinthető ideális állapotnak, mert évek óta jelentős nemzetközi filmipari jelenlét van a régióban, ami sokkal jobban építhetne lokális zenékre. Habár a KIXTAPE nem egy tipikus sync termék (hiszen nem magához a filmhez készült vagy jogosított filmzene projektről van szó), mégis mutatja, hogy megfelelő beágyazottsággal és helyi hálózattal hogy lehet új, szerzői zenei termékekkel kiegészíteni egy film környezetét (az Undersync katalógusa egyébként hamarosan ki fog egészülni a Blue Sun kiadványaival is).    

KIXTAPE kazi (forrás: Blue Sun kiadó)

KIXTAPE a Gólyában  

A KIXTAPE egy különlegesen kurált esemény formájában kerül élő bemutatásra december 18-án a Gólyában (a Facebook esemény linkje itt). A majd egy órás darabot a Gólya új hangrendszerén, és régi albumhallgató sorozatának szellemében fogják lejátszani, lesz egy “Dj Peppino Busa Pista és a Yozsefvaros Angels MC-jei” produkció (a címből sejthető, hogy mennyire jó match ez a film tematikájával), DJ-zni fog Kalotás Csaba Révész Bálinttal, és KIXTAPE két kurátora is (a Blue Sun head-ek: Hanussen és Kozmo D). A KIXTAPE-ből kazetta is készül, amelyet a Blue Sun szintén a gólyás eseményen fog bemutatni.  


Jelen cikk az EM GUIDE projekt keretein belül jött létre. Az EM GUIDE célkitűzése az európai független zenei magazinok támogatása, és underground zenei színterek erősítése. A projektről bővebben az emgui.de oldalon olvashattok.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.