Register for free to receive our newsletter, and upgrade if you want to support our work.
A RIGHT TIME névvel korábban már találkozhatott a figyelmes zeneélvező a Turbinában, a Tilos Rádiós Totoya Klub adásaiban, sőt, még a LÄRM-ből is derenghet valami. Az ad-hoc felbukkanások után szeptember 13-án debütált a Gólyában jelenlegi rezidenseivel és már kifejezetten eseménysorozatként. Első eseményüket a hardcore jungle-nek és az MC kultúrának dedikálták, hamarosan elérkező, második dátumukra pedig hasonlóan nagy dobással készültek, amitől a szerkesztőségben is leesett az állunk: november 15-én, a RIGHT TIME szervezésén belül a londoni Tim Reapert, a jungle revival egyik kulcsfigurájaként emlegetett, és a Future Retro London kiadót gondozó DJ/producert hallhatjuk zenélni. Szerettük volna közelebbről megismerni Budapest friss és ígéretes promótercsapatát, így feltettünk nekik egy pár kérdést. Pankával, Mentaliennel, Zoommal és Benccel beszélgettünk.
Sziasztok! Kik vagytok, mit csináltok, mire érkezett el a megfelelő idő?
Benc: Szia MMN Mag és kedves olvasók! Négy külön látásmóddal, de egy erős közös nevezővel alakultunk csapattá. Egyikünk sem főállású promóter, a DJ-zés a szenvedélyünk ezer éve, a közös programszervezés pedig egyre inkább az életünk részévé válik. Sokat tapasztaltunk az éjszakai partikultúrából, szóval volt miből inspirációt meríteni, minden mást az érzések vezérelnek.
A stílus szeretetére, elhivatott tanulmányozására és megosztására bármelyik idő megfelelő, ha a lelkierő úgy sugallja. A szóban forgó név az egykori LÄRM technoklubban jelent meg évekkel ezelőtt, mégsem merült homályba; a legjobbkor érkezett meg a kiteljesedés.
A Rupture London tagjaként Panka számos extra buliban játszott már kultikus művészekkel, mindig akadnak nála forró kiadatlan darabok, de remek érzékkel nyúl vissza a 90-es évek gyöngyszemeihez is. Ezzel az ütős kombóval a szettjei falakat törnek át.
Mentalien a legjobban naprakész ember közöttünk, nagy szeretettel válogatja a gyöngyszemeket a jelenkor kiadványai közül, vegyíti őket hibrid zenékkel, amik footwork, juke vagy bass stílusokból inspirálódnak, és mély érzésekkel válogat a múltból is.
Zoom a fémes, matekos programozású amenekben kimeríthetetlen. Rendkívüli módon képben van az elmúlt évek újgenerációs jungle kiadványaival, melyek közül számos tétel ott is lapul lemezgyűjteményében. Mindenre emlékszik, amit a 90-es évektől kezdve megélt lemezboltokban, bulikban és a saját közegében, történelmi sztorijai vannak.
Én óriási UK hardcore fanatikusként 99%-ban a múlttal törődöm, szettjeimben kiemelt helyet kapnak a súlyos korongok, amik minden bulizót elrepítenek fejben egy masszív 90-es évek eleji raktárépületes illegál rave-re. Azt hiszem, hogy a jungle szinte minden vállfajában otthonosan mozgok, ezen kívül az intelligent dnb-ért rajongok még nagyon.
Egyesével is, de együtt mindenképpen nagyon széles zenei skálát fedtek le DJ-ként. Mi a közös nevező, és miért pont az?
Panka: A közös nevező köztünk szerintem egy békés és nyugodt érzés, flow state. Szavak nélkül is megértjük egymást. Bár ebben nem vagyok 100%-ig biztos, de szerintem semelyikünk nem tervezi meg előre a szettjeit, amikor együtt játszunk. Mindannyiunknak eltérő stílusai, ötletei vannak mixelésben, de sok régi lemez megvan mind a négyünknek, sok a közös nevező a gyűjteményeinkben. Én nagyon szeretek a fiúkkal b2b-ezni, mert alapvetően mindenkinek kifogástalan a zenei ízlése, és széles spektrumból válogatunk.
Benc: A Tilos Rádióban töltött idők, illetve a közös lemezvásárlások kezdtek sorsszerűen összehozni minket. Ugyanazt az elhivatottságot láttuk meg egymásban a zenei programozás iránt, szóval gondolkodás nélkül kezdtünk megalakulni. Mindenki hozzátett a saját készségeiből a folyamathoz azzal a céllal, hogy közvetíthessük saját ízlésvilágunat a dnb, jungle és hardcore stílusokban.
Miért örökzöld (már ha az) a jungle?
Mentalien: Abszolút örökzöld, és ami igazán szimpatikussá teszi a műfajt, az az, hogy végtelenül szerteágazó. A ‘90-es évek jungle termése kimeríthetetlen és a mai napig inspiráló, a 2000-es évek drumfunk színtere izgalmas pezsgést hozott a szcénába, a 2010-es évek eleje óta tartó jungle revival pedig számos tehetséget, elfeledett vagy eddig kiadatlan dubokat és új hangzásokat hozott. Hatalmas hatással volt az olyan műfajok születésére, mint a grime vagy speed garage, és természetesen a drum&bass. De nyomait lényegében az elektronikus tánczenék zömében fel lehet fedezni, a house-tól a legvadabb kísérletező elektronikáig bárhol.
Zoom: Nagyon sok zenei alapot megmozgatnak, és számomra ez nagyon inspiráló volt, amikor elkezdtem ismerkedni a műfajjal. Másrészt az energia, ami minden egyes zenében – és ugyanígy buliban is – elragadja az embert. Örökzöld? Olyan zenei minta alapokat, mint a jazz vagy egyéb akusztikus hangszerek, megszólalásában ötvözi. Vidámsága és játékossága magával ragadja az ember figyelmét. Minden vájt fülű megtalálhatja benne a számítását, aki nyitott az újabb és régebbi hangzásvilágokra.
Panka: Ez a jungle szó definíciójától függ, de az első, eredeti jungle hangzás szerintem azért örökzöld, mert sokszor a technológiai limitációkból adódóan kreatív, nyers, egyszerű/letisztult, és emiatt hihetetlen erő is van benne, illetve sokszor egy tracken belül több téma is megjelenik. Ezen kívül pedig a mai drum and bass zenék alapja, így a stílus szinte minden rajongója mélyen tudhat vele azonosulni.
A következő vendégetek szokták úgy emlegetni mint a “new-school jungle” egyik vezető alakja. Tim Reaper egy nagyon komoly booking, és már a második bulitokon (a RIGHT TIME branddel) beadtátok. Hogy sikerült ezt tető alá hozni?
Mentalien: Már a tavalyi Turbinás, családias eseményeink tervezésekor felmerült, hogy szuper lenne a RIGHT TIME-ot komolyabb szintre emelni többek között azzal, hogy MC-ket szerepeltetünk és külföldi vendégeket is hívunk. Előbbire sajnos kevés a példa itthon, pedig a jungle és az MC kultúra elválaszthatatlanok. Repkedtek a jobbnál jobb ötletek és nevek, de ezeknek akkor nem igazán volt realitásuk. A Gólyával induló együttműködés viszont azonnal megnyitott addig zártnak hitt kapukat; óriási egyetértésben döntöttünk úgy, hogy a szeptemberi eseményünk az MC kultúra ünnepléséről fog szólni, a novemberin pedig Tim Reaper lesz a vendég. Mindannyian nagy csodálói vagyunk Tim munkásságának, az a fajta rajongás és alázat a műfaj iránt, amit rajta látunk, rendkívül közel áll ahhoz a szellemiséghez, amit a RIGHT TIME-mal szeretnénk közvetíteni. Imádjuk a lendületes, változatos DJ-szettjeit, kiadójának, a Future Retro Londonnak a megjelenéseit és nem utolsó sorban a saját zenéit és temérdeknyi kollabját. Nagy mérföldkő számunkra ez a novemberi esemény, és egy percig sem volt kérdés, hogy az első nemzetközi vendég Tim Reaper kell hogy legyen. A tető alá hozatal meglehetősen hosszas folyamat, amihez rengeteget teszünk mindannyian. Egy hullámvasút, aminek akadnak félelmetes pillanatai, de alapvetően a jóféle izgalomtól sikítunk már hónapok óta. :)
A Gólyának már sok tapasztalata van (jól sikerült) jungle bulikban. Miért választottátok ezt a venue-t, mitől alkalmas erre a Gólya, vagy működne ez más helyen is Budapesten?
Benc: A RIGHT TIME útja a Gólyáig 2019-ben indult, amikor rengeteg időt töltöttem a LÄRM-ben éjszakai menedzserként. Erős hatással volt rám a tér, az oda tervezett fényelemek, amik már túllépték funkcionalitásukat, és az én fejembent képzőművészeti alkotásokká emelkedtek. Megannyi ott játszott house szett után dátumot kértem egy kósza keddi estére, mert hittem a jungle-tematikájú programok ottani megvalósíthatóságában. Ez az este már RIGHT TIME munkacímen futott, de akkor még nem gondolkodtam eseménysorozatban vagy “brandépítésben”. Két, számomra fontos itthoni művészt hívtam meg: Cadikot, akit a legmélyebben tisztelek az itthoni elektronikus dj-producer közegben és másik példaképemet, Gnorkot a dzsungelesebb DJ Shark alteregójával. Megtisztelt, hogy elfogadták a meghívást, hiszen Cadikra egyáltalán nem jellemző a múltidézés, Gnork pedig csak egyszer volt a Crisis Sound System vendége valaha, mint DJ Shark. Csodás emlék maradt ez az este.
Tavaly májusban a Lahmacun Radio MMN műsorában Bokor Petivel beszélgettünk a Turbina klubszobába visszatérő RT kapcsán. Naivan törekedtem arra, hogy a legkezénfekvőbb tér inkább csak későbbi lépcsőfok legyen a program számára, addig is igyekezzen megjelenni a város más pontjain, hogy ne csak az kapcsolódhasson hozzá, aki érdeklődése nyomán tudatosan látogatja meg a bulit. Az első közös esténk 2023. június 1-jén volt, ami egy nagyon kellemes emlékként maradt meg, a Panka - Mentalien - Zoom - Benc négyes ekkor debütált. Tökéletesen játszottunk, napokig kitartott utána az a pozitív érzelmi töltet, ami a játékunk során organikusan kialakult. A következő esemény szintúgy a klubszobában ment le, ekkor már jobban izgatott minket a back-to-back játékmód, felvillanyozó élmény azóta is minden alkalommal összekötni egy szettbe a különféle hangzásokat, amiket szeretünk.
Végre csapatként adhatunk elemi erőt a programnak, ehhez pedig a tesztkörök után megérkeztünk a Gólyába Saskónak (Kispál Sándor) köszönhetően, aki a szövetkezet elektronikus zenei eseményeit gondozza. Felkérése a tökéletes időben érkezett, ahogyan anno Slanki (Attila S) is a legjobbkor állított meg pár szóra azt ecsetelve, hogy sokat beszélt Mentaliennel, tudja, hogy Panka és Zoom neve sokszor felmerült már köztünk, így kézenfekvőnek látja, hogy hozzak össze velük valamit.
Mentalien: A Gólyának története, lelke, missziója, illetve nyitott és befogadó értékrendje van, valamint kellően eltér a fősodortól, mind lokáció, mind stílus terén. Számomra ezek a jellemzők évről-évre egyre fontosabbak, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy hol történik olyan jó ügy, mint a RIGHT TIME. Sokféle közegben jól érzem magam és úgy gondolom, hogy a jungle-nek jó pár budapesti klubban lenne helye, de ilyen tökéletes összhangot, mint ami a Gólya és a RIGHT TIME között van, nem sokszor láttam itthon.
Panka: Én már az első látogatásomkor éreztem, hogy a Gólya mint helyszín számomra nagyon otthonos; egy igazi kulturális fészek, ahol mindig jó a hangulat, pezsgés van, és sok téren hasonló értékeket képviselünk. Nekünk nagyon fontos az, hogy ne csak egy event legyünk, hanem egy kulturális közösséget próbáljunk építeni, és ebben nem is találhattunk volna jobb partnerre!
Mit ajánlotok felkészülő hallgatásra?
Mentalien: Tim Reaper elképesztően termékeny streamek, bulifelvételek, rádióadások terén. Egy 2017-es BTTO Radio-s és a Sherelle-lel közös 2021-es London Unlocked szettek jutottak eszembe, mint kiemelkedő élmények, de pont a napokban vendégeskedett VXRGO Kool FM-es műsorának második órájában, ami szintén elég forró volt. Amit pluszban ajánlanék, az a szeptemberi Line Noise Podcast-os interjúja - tökéletes hanganyag mindazoknak, akik szeretnének picit közelebbről megismerkedni a Future Retro London főnökével.
A saját házunk tájáról pedig a két legutóbbi warm-up szettünket javasolnám, azokban mindannyian igyekeztünk megvillantani saját csapásirányainkat.